Vitamin D , jehož význam přesahuje všechny vaše představy část 1.

Jistě si vzpomenete na moudrost našich dávných předků, kteří říkali: “Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.” V současné době je nejdůležitější výrazná podpora antiinfekční imunity při optimální hladině vitamínu D v organizmu.

To, že dostatek vitaminu D je nezbytným klíčovým faktorem aktivace buněčné imunity, bez které nejsou buňky schopny zajistit řádnou obranu organismu, patří k významným objevům. Velká studie z února 2017 vyhodnocující data 11 000 osob publikovaná v British Medical Journal přesvědčivě dokazuje, že vitamin D chrání proti respiračním infekcím tak, že zvyšuje hladiny antimikrobiálních peptidů (AMP) – přírodních substancí s efektem antibiotik v plicích. To je nejen v současné době opravdu hodně důležité.Obecně byl efekt doplnění vitaminu D u osob s původně vážně nedostatečnými hladinami vitaminu D působí zhruba shodný s efektem vakcinace proti chřipce. Význam těchto zjištění je zvýrazněný tím, že právě respirační infekce jsou celosvětově hlavní příčinou nemocnosti a mnoha úmrtí. Doplnění hladiny vitaminu D je přitom bezpečné a není drahé, takže snižování počtu respiračních infekcí touto formou je velmi efektivní.

Naši předci dobře věděli, že vitamín D, který si tehdy umělo tělo “vyrobit” při pobytu na slunci, je pro zdraví nesmírně důležitý. Nějak jsme na význam vitamínu D zapomněli (včetně většiny lékařů) a tak teprve nové výzkumy znovu potvrzují to, co znali už naši pradědové a prababičky, vitamín D je pro udržení zdraví nezbytný.

Doba se ale výrazně změnila. Většina z nás tráví na slunci minimum času, pohybujeme se především v budovách. Když už ve volném čase vyjdeme na sluníčko, tak se natíráme krémy s co nejvyšším ochranným faktorem. Pod nimi se ale vitamín D nevytvoří, to je prokázané. Vlastně se opalujete za zdí.

Můžete si nechat udělat rozbor krve a požádat o zjištění úrovně vitamínu D. Ve výsledcích hledejte 25-hydroxyvitamin. Zpravidla je udáván v jednotkách nmol/l. V řádku najdete naměřenou hodnotu a rozpětí ve kterém by se měla úroveň “D” pohybovat. 

Toto rozpětí úrovně vitamínu D v těle je 75 – 250 nmol/l.

Trochu statistiky. Byl provedený rozsáhlý výzkum na úroveň hladiny “D” v populaci. Podíl populace s úrovní hladiny “D” nižší než 75 nmol/l je přibližně 79%. Takže osm lidí z deseti má hladinu “D” mimo uváděný rozsah, má tedy jeho nedostatek. Po zimě je to ještě horší.

Takže s velkou pravděpodobností mezi ně patříte i Vy.

Světová zdravotnická organizace stanovila doporučené denní dávky pro příjem vitamínu D3 400-800 IU (mezinárodních jednotek). To je však dávka pouze na udržení aktuálního stavu a pokrývá pouze denní úbytek.

Podívejme se však na optimální hladinu “D” v těle, která vytváří podmínky pro silnou imunitu. Optimální hodnota by se měla pohybovat v horní čtvrtině rozpětí. To znamená okolo 150-200 nmol/l. Jak toho dosáhnout?

Denně je potřeba získat cca 2000-6000 IU vitamínu “D” pro zvýšení jeho úrovně v organizmu.  Zcela bezpečná dávka je do 10000 IU.

Pokud zalovíte na internetu, tak najdete velké množství vyjádření “odborníků” kteří tvrdí, že plně postačující je přijímat vitamíny včetně “D” ve stravě.Pro “D” jsou doporučené především ryby a vejce. Jsou známy hodnoty “D” v těchto potravinách. Kolik tedy musíme sníst těchto potravin? Pro 2000 IU/denně musíte sníst každý den cca 200 g ryby nebo 50 vajec. Tolik vajec asi není možné denně sníst a rybu jíme maximálně tak 1x týdně. Pro 6000 IU “D” to jsou už vůbec nedosažitelné hodnoty.

Nedostatek vitamínu D je typickým představitelem negativních důsledků současného životního stylu. Nedodržujeme správnou výživu, zanedbáváme sport a pobyt v přírodě, nejlépe na slunci a vlivem dezinformací podceňujeme důležitost cíleného použití doplňků stravy.

P.S.: Jestli jste dočetli až sem, tak Vás jistě vitamín D zaujal. Rád Vám dám možnost podívat se na „D3“, které už roky používám já. Patří mezi nejlepší. Podívejte se na bližší informace: Klikněte sem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů